Tel.: 883 752 738
Koszyk 0,00 zł

Jak zakotwić namiot?

Do ziemi i do betonu, jak zakotwić składany namiot?

Dobre zakotwienie namiotu to podstawa jego prawidłowego i bezpiecznego użytkowania. Wielu naszych klientów ma jedynie mgliste pomysły na kotwienie namiotów nożycowych lub tylko wiedzą, co ktoś im „doradzał”, więc są przekonani, że wiele rzeczy nie jest możliwych.

Kotwienie nie jest trudne i bez problemu można to zrobić w dowolnym miejscu. Jeśli wybierasz się gdzieś na targi lub inne wydarzenie jako sprzedawca lub wystawca, dobrze jest wcześniej dowiedzieć się, na jakiej powierzchni odbędzie się wydarzenie. Jeśli chcesz mieć namiot do własnego ogrodu, to zmartwienie masz z głowy.

Niezależnie jednak od powierzchni, zawsze można bezpiecznie zakotwić namiot, aby nie "odleciał" nawet przy silnym wietrze. Jeśli chcesz mieć prawdziwe poczucie bezpieczeństwa, polecamy zainwestować w namiot o konstrukcji z profili sześciokątnych. Takie namioty imprezowe mają odporność na wiatr dochodzącą  w porywach do 45-55km/h. Jeśli więc wieje mocniejszy wiatr, bez obaw postaw namiot. Dobre kotwienie utrzyma go na miejscu.

Jak już pisaliśmy: rodzaj kotwienia zależy głównie od powierzchni, na której chcemy zakotwić namiot.

Kotwienie na ziemi

Jeśli grunt pod namiotem to ziemia, kotwienie to stosunkowo prosta sprawa. W zasadzie wystarczy Ci prosty zestaw ze szpilkami i pasami mocującymi, a bezpiecznie namiot zakotwisz. Potrzebny jest jeden zestaw na każdą nogę namiotu. Sprzedajemy ocynkowane szpilki, które są nierdzewne i ciągle wyglądają jak nowe. Szpilka ma średnicę 1 cm i długość 45 cm, co daje wystarczającą gwarancję, że nawet ekstremalny wiatr jej nie wyciągnie. Pas mocujący składa się z dwóch części z klamrami, za pomocą których można ustawić odpowiednią długość. Wysokiej jakości karabinki służą do łatwego mocowania do szpilki.

Ta metoda kotwienia jest szybka, stosunkowo prosta i bezpieczna.

Kotwienie do betonu/asfaltu za pomocą śrub

Trudności z zakotwieniem pojawiają się zwykle wtedy, gdy grunt pod namiotem jest twardy, czyli np. beton lub asfalt. Nawet tutaj istnieje jednak kilka rozwiązań. Jeśli jest to miejsce, w którym będziesz stawiał namiot przez długi czas, najlepszym rozwiązaniem jest zakotwienie za pomocą kołków rozporowych i śrub. Procedura jest praktycznie taka sama jak w przypadku kotwienia za pomocą szpilek, z tym że zamiast szpilek wkręcasz śruby.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz być pewien, że namiot wytrzyma naprawdę silny wiatr.

Kotwienie na twardych powierzchniach za pomocą obciążników

Jak to najczęściej bywa nie ma możliwości wiercenia otworów pod kotwienie namiotu. Jest to powszechne, jeśli sprzedajesz na rynkach lub wydarzenie odbywa się na wynajętej powierzchni lub na drodze. Wtedy idealnym rozwiązaniem są obciążniki wodne. Są to praktyczne plastikowe pojemniki, które wypełnione wodą i ważą 10 kg. Na każdą nogę namiotu przeznaczony jest jeden obciążnik, bezpośrednio połączony z nogą namiotu, dzięki czemu nie przemieszcza się on nawet przy silniejszym wietrze.

Zaletą jest to, że w porównaniu do np. obciążników piaskowych, można je łatwo opróżnić po użyciu i ponownie użyć w innym miejscu. Ponadto ten rodzaj kotwienia  można również łączyć z kotwieniem za pomocą pasów mocujących. Jeśli pozwala na to miejsce, namiot można również przywiązać do drzewa, lampy lub słupa. To zwiększa pewność zakotwienia i pozwala bezpiecznie skupić się na ważniejszych rzeczach.

Istnieje wiele sposobów kotwienia namiotów -  wystarczy kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli jednak masz wątpliwości, skontaktuj się z nami, a my postaramy się pomóc.